TAVAN LAMBASI LED DÖNÜŞÜMÜ

LED CONVERSION OF THE INTERIOR LIGHTING

 

İç ortamdaki “sarı” filamanlı ampul ışıklarının yok edilmesi fikri doğrultusunda bu sayfalarda daha önce görmüş olduğunuz LED’li ampul modifikasyonu ve biraz daha gelişmişi tavan lambalarına uyarlandı.

 

To get rid of the “yellowish” light of the standart filament bulbs, an application of LED’s has been utilized.

 

  

 

Arka tavan lambası ön ortadan bir tornavida ile kanırtılarak rahatlıkla sökülüyor. İki elektrik bağlantısı da kolaylıkla ayrılıyor. Sonra lambanın dört adet tırnağı hafifçe açılarak metal kapağı çıkarılıyor (Üstte solda). Artık lambanın bizi ilgilendiren kısmı önümüzde (Üstte sağda). Şekilde ampul çıarılmış olarak görülüyor.

 

The posterior ceiling lamp can be removed using a screwdriver at the front border. Then the two electrical connections must be removed. There are four clips (upper, left) to remove the metal part and to expose the main body (upper, right). In the photo the bulb has been removed.

 

  

 

Şimdi uygun boyutta bir delikli pertinaks kesiyoruz. Yaklaşık 5 cm * 1.5 cm boyutlarında. Polariteye dikkat ederek iki sıra beyaz LED diziyoruz. Her LED sırasına birer de 100 ohm ön direnç ekliyoruz. LED’leri birer damla yapıştırıcı ile pertinaksa sabitleyip ters çevirip lehimliyoruz. Her iki sırayı kendi içinde ön dirençle birlikte seri ve her iki grubu paralel olacak şekilde lehimliyoruz.

 

Now we need a universal circuit board approximately 5cm * 1.5 cm. We place two rows of white LEDs taking care to the correct polarity. We add a 100 ohm resistor to each row. We use a few drops of glue to fix the LEDs to the board and then turn the board over for soldering. Each three LEDs and a resistor is connected in series and the two rows are connected in parallel.

 

Ampul kontaktları lehim kabul etmeyen bir materyelden olduğu için eski ampulü parçalayıp iki ucundaki metali alıyoruz ve her iki kontaktın içine yerleştiriyoruz. Sonra hazırladığımız LED modülünü bu uçlara lehimliyoruz. Lambayı kapatıp montaja hazır hale getiriyoruz.

 

As the material of the bulb contacts cannot be soldered, we use the two metal tips of the old bulb. After removing these tips from the bulb we place them in the contacts and then solder the new LED module to them. Then we reassemble the lamp to mount it in place.

 

Şimdi öndeki tavan lambasına gelelim. Bu sayfalarda daha önce tanımlanmış olan ampul modifikasyonunu hatırlayın (burada). O zaman dört LED’li yapmış ama ışığından memnun kalmamıştık. Şimdi üç LED ve 100 ohm ön dirençli modifikasyonunu yaparak ön tavan lambasının içine eski ampulünün yerine takıyoruz.

 

Remember the LED bulb modification elsewhere on this site (here). At that time we used four LEDs. The illumination was not good. So we use three white LEDs and 100 ohms series resistor. The old bulb of the front ceiling lamp has been replaced by this new LED bulb.

 

 

Ve bunlar da görüntüler...

And now the resutls...

 

      

 

 

Şimdi başka bir sorun var. Harita lambaları hala sarı ve onların dönüşümü daha zahmetli. Bir sonraki adım da o olacak.

 

Now there is another problem. The front map reading lights must be replaced by LED versions but this is more difficult. The next step will be this modification.

 

 

Evet harita lambalarının ampullerini aşağıda görüyorsunuz. Birisinin camı kırılmış halde. LED için hazırlanıyor.

 

Now you can see the bulbs of the map reading lights. One of them has been disassembled for the LED modification.

 

 

 

Tabanına ve yan kenarına birer 1 mm delik deliyoruz önce.

 

First we make two holes of 1 mm in diameter at the base and at the side of the disassembled bulb.

 

 

Daha sonra 3 mm’lik üç beyaz LED’i birbirine seri bağlıyoruz. Ampulün tabanındaki deliğe bir adet 100 - 120 ohm direnç lehimliyoruz. Tüm herşeyi birbirine uygun şekilde lehimledikten sonra sıcak silikonla sağlamlaştırıyoruz. Unutmayın polarite beklenenin tzm tersi yani taban eksi yan kenar artı!

 

Then we solder three 3 mm LEDs in series. A 100 – 120 ohm resistor will be soldered into the base hole. Then all assembly will be soldered together. Take care. The base of the bulb is negative and the side is positive!

 

 

Sonuç böyle (ne yazık ki telefonla çekmek zorunda kaldım). Yeterli aydınlatma sağlamıyor açıkçası ama renk çok hoş. Ancak ben ampulü hazırlarken bir hata yapıp 330 ohm direnç takmışım. Ama artık çok geç. Sanırım daha kaliteli LED’ler ve daha düşük ön direnç ile daha iyi olacak.

 

This is the result. The illumination is not good but the color is very good. I made a mistake during the assembly and used a 330 ohms resistor instead of 100 or 120. But it’s too late! Using higher intensity LEDs with a correct resistor would lead to a better result.

 

 

GERİ / BACK    ANA SAYFA / HOME PAGE

 

 

ÖNEMLİ NOT: Olabilecek herhangi bir aksaklıktan dolayı sorumluluk kabul etmemin mümkün olamayacağını, yapacağınız her modifikasyonda sorumluluğun tamamen size ait olacağını özellikle hatırlatmak istiyorum.

 

IMPORTANT NOTICE: The modifications depicted on these pages are solely my own applications and if you want to try them, you do it at your own risk. I cannot be held responsible for any damage or mishap.