ÖNEMLİ NOT: Olabilecek herhangi bir aksaklıktan dolayı sorumluluk kabul etmemin mümkün olamayacağını, yapacağınız her modifikasyonda sorumluluğun tamamen size ait olacağını özellikle hatırlatmak istiyorum.

 

 

Bazı online mağazalarda değişik stop lambalarına rastlamak mümkün. Genelde şeffaf ya da değişik renkli bu stoplar bazen de “Lexus style” olarak adlandırılıyorlar. Her durumda fiyatları uçuk. 350-400 YTL düzeyinde. Bu nedenle Ebay’de (Almanya, www.ebay.de) 60 Euro dolaylarında bir çift bulunca hiç düşünmeden üzerlerine atlamıştım. Ayrıca sedan için olan modeller gerçekten de zor bulunuyor. Düşünmeden almamın en önemli sebeplerinden birisi de buydu.

Mal 100 Euro’nun altında olsa da paket büyük olduğu için paket gümrüğüne geldi. Her ne kadar faturaya bakıp gümrük vergisi alınmayacağını söyleseler de ne olduğunu bir türlü öğrenemediğim 20 milyon TL’yi aldılar. Bu durumda sanki stopları 200 milyona almış gibi oldum. Neyse sorun değil. Eve gelip heyecanla montaja başladım ve fiyasko!!!

Bakın:

 

 

Almış olduğum stoplar ABD Focus’larına göre yapılmış. Yani ampuller tek tek duylarla takılıyor. Halbuki Avrupa tipi Focus’larda bir duy tablası üzerine monte edilen ampuller o tablayla birlikte arkadan stoplara takılıyorlar. Çözümsüz!!??

 

Uzun araştırmalar sonucunda Hatchback Focus’un stoplarının tek tek duylarla yapıldığını saptadım. Çıkmacıdan duylar aldım. Bağlanan fişleri de istedim ama komple tesisat satıldığı için bozamayacağını söyledi. Ben de küçük elektrik bağlantı pabuçları ve sıcak silikon kullanarak yukarıda gördüğünüz duylara uygun fişler ürettim.

 

 

Otomobil elektrik tesisatında yan keski kullanarak katliam yapan elektrikçilere (yani neredeyse tüm oto elektrikçilerine) acayip gıcık olurum. İşlemlerin orijinalliği bozmaması ilk şart. Ayrıca benim durumumda örneğin bir gün birisi gelip de arkadan çarpıp stoplardan birini kırarsa ne olacak? Yenisini bulamayacağıma göre (Ebay’de satanla epey dalaştım, karşılıklı negatif verdik birbirimize J zaten onda da tekmiş bu mal. Adamın elinde kaldığı için o kadar ucuza vermiş) hiç uğraşmadan orijinale dönebilir olmalıydım. O yüzden konnektörlerle falan epey uğraştım. Sonuçta şu oldu:

 

 

Taktığım çıkma duylar yuvalara iyi oturmadığı için fren lambaları (muhtemelen hava ve su almaktan) sık sık yanmaya başladı. ABD’deki bir arkadaşımdan özel duylar istedim ve o sorunda çözüldü.

 

Başlarda hoşuma gitmese de en az iki ay beyin ve el emeği verdiğim bu stopları şimdilik kullanmayı düşünüyorum.

 

GERİ                                     ANA SAYFA