ÖNEMLİ NOT: Olabilecek herhangi bir aksaklıktan dolayı sorumluluk kabul etmemin mümkün olamayacağını, yapacağınız her modifikasyonda sorumluluğun tamamen size ait olacağını özellikle hatırlatmak istiyorum.

 

 

The modifications depicted on these pages are solely my own applications and if you want to try them, you do it at your own risk. I cannot be held responsible for any damage or mishap.

 

Gösterge panelime monte etmiş olduğum EL (Electroluminscence) gösterge folyosu maalesef kalitesizliği nedeniyle (19 dolarlık birşeydi) ömrünü kısa sürede tamamladı. Yaptığım “otopsi” sonucuna göre havaların ısınması sonucunda folyonun elektrik bağlantısı gevşeyip ayrılmış ve artık onarılamaz hale gelmiş.

 

Ebay’den daha kaliteli bir ürün bulup sipariş ettim ama bu arada ne zamandır yapmak istediğim bir modu denemeye de karar verdim. Bu mod için gösterge ibrelerinin sökülmesi gerekiyordu. Bozuk folyoyu sökerken sürat göstergesini fazlaca manipüle etmişim ve artık hatalı göstermeye başlamıştı. İşte bu vesileyle cesaretimi toplayıp işe giriştim.

 

Tabii ki ilk iş yakıt göstergesinin ve motor soğutma suyu sıcaklık göstergesinin normal konumları fotoğraflandı.

 

  

 

Önce üstteki üç yıldız vida sökülüyor ve çerçeve hafifçe geriye çekilip yerinden oynatılıyor. Hemen peşinden bagaj açma butonunun elektrik bağlantısı, pimine bastırılarak ayrılıyor. Alttaki lastiğimsi tabaka da gösterge panelinden ayrılıyor.

 

      

 

Sonra gösterge tablosunu arkaya tespit eden dört yıldız vida sökülüyor ve arkadaki bağlantı konnektörü, üzerindeki siyah kilit mandalı sola çevrilip itilerek ayrılıyor.

 

  

 

 

Artık panel dağıtılabilir. Dört bir yandaki plastik tırnaklar hafifçe kanırtılarak ön kapak ayrılıyor. Öndeki siyah panel komple öne doğru çekilerek arkadan ayrılıyor. DİKKAT: Bu paneli asla yüz üstü olarak bir yere koymayın!!!

Günlük km sayacı sıfırlama butonu, arkadan pimleri sıkıştırılarak öne itiliyor. Üç adet stop pimi çekilerek çıkartılıyor.

 

      

 

Artık panel elimizde. Şimdi siyah kadranı ayırmamız gerekiyor. Zorlamadan ve dikkatlice yapıldığında son derece kolay bir işlem.

 

  

 

Bu aşamada bir cerrah arkadaşınızın olması iyi olur çünkü arkadaki yeşil tabaka en iyi bir bisturi ile kazınabiliyor. Kazınmış ve kazınmamış bölgeler arasındaki farkı aşağıda görüyorsunuz.

 

  

 

  

 

Artık kazıma işi tamamlandı. Tozları silip mavi folyo ile kaplamamız lazım.

 

  

 

UPDATE

Sonraki denemelerim ve kullanımımda, bu mavi folyonun ışığı fazlaca kestiğini saptadım. Arkadan LED’lerle ne kadar ışık verdiysem de olmadı. O nedenle bu folyoyu söktüm. LED’leri cam boyası ile maviye boyadım. Sistemi monte edip denedim. Bu sefer LED’lerin yakınları fazla aydınlanırken uzakta kalan bölümler karanlık kaldı. Bir “diffüzyon folyosu” gerekiyordu. Bir adet Leitz doküman poşeti aldım ve uzun kenarı boyunca birkaç kez üst üste katladım. Birkaç tel zımba ile sabitledim ve ikiye kestim. Sonra bu iki parçayı, devir saatinin ve sürat saatinin rakamlarının altını kapatacak şekilde (hilale benzer) kesip LED’lerle gösterge ön tablası arasına koydum. Oldukça iyi bir “diffüzyon folyosu” elde etmiş oldum bu şekilde ve aydınlatma oldukça homojen hale geldi.

 

Ve ışıkla bir deneme...

 

 

Tabii bu 20 Watt’lık bir halojen lamba ile yapılan bir deneme. Halbuki gerçek şartlarda böyle bir aydınlatma sağlayamayacağız. O nedenle gösterge panelinin içine ekstra aydınlatma yapsak mı acaba diye düşünüyorum... İri LED’lerle bir deneme. İki farklı yere iki adet dörtlü LED grubunu sıcak silikonla tespit edip elektriksel bağlantıları yapıyoruz.

 

  

 

 

Peki artık hepsini toplayıp arabada deneyelim...

 

 

Sonuç kötü!!! Sonradan takılan ek aydınlatma LED’leri üst tarafı fazla aydınlatıyor. Onların sökülmesi gerek. Ayrıca, arka aydınlatma için değişik opsiyonlar var. Standart filamanlı ampullerden mavi ışık çıkarmak güç. Elimde iki adet mavi boyalı filamanlı gösterge ampulü vardı. Ayrıca beyaz LED’ler de vardı (12 V için hazırlanmış ve arkadaki duylara girebilen modeller). Mavileri de vardı. Ayrıca 10 W halojen ampuller de bulmuştum. Açıkçası çok fazla seçenek vardı. J

 

Tüm bu seçenek bolluğuna karşın ne yaptıysam istediğim parlaklığı elde edemedim. Anladım ki tek çare soğuk katod tüpleri kullanmak. Artık ileride bakacağız bir çaresine...

 

Son durum bu:

 

 

 

Dikkat ederseniz üst bölgelerde daha belirgin olmak üzere bir aydınlatma kusuru var. Belki elimdeki diğer, daha açık renk folyoyu kullansaydım daha parlak olabilirdi ama onun da ışık altında rengi mavi-yeşil olduğu için bu kadar emeğin sonunda pek de bir yol alamamış olacaktım.

 

Bir Pazar günü öğleden sonrası bu şekilde bitti...

 

 

SON DEĞİŞİKLİKLER İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

GERİ                                     ANA SAYFA

 

BACK                                    HOME PAGE