ÖNEMLİ NOT: Olabilecek herhangi bir aksaklıktan dolayı sorumluluk kabul etmemin mümkün olamayacağını, yapacağınız her modifikasyonda sorumluluğun tamamen size ait olacağını özellikle hatırlatmak istiyorum.

 

 

Focus’un standart gösterge tablosu biraz sade ve sıradan. Aslında sadelik güzel ama insan ara sıra da bir değişiklik arıyor.

Önce yine Ebay (bu kez ABD yani www.ebay.com) kaynaklı bir metal çerçeve aldım. Uygulaması da çok kolay olacaktı (güya!).

Gösterge takımını söküp dağıtınca işin hiç de kolay olmadığını gördüm. Çünkü metal çerçevenin takılacağı siyah yüzeye önden ulaşamıyorsunuz. Ulaşmak isterseniz Dremel türü bir aletle o siyah çerçeveyi öndeki şeffaf kapaktan ayırmanız gerekiyor. Sonra da tekrar yapıştıracaksınız. O sırada kim bilir neler olacak. Neler ters gidecek. Göstergenin içi tozlanacak. Yapışkan lekeleri olacak. Falan filan. Unutmayın ki gösterge panelinin parçaları ayrı satılmıyor. Ya sıfırını alacaksınız (komple) ya da Ebay’e müracaat. Her ikisi de hoş değil. Özellikle de pahalıya patlayabilir. O nedenle siz siz olun, gösterge paneli ile birşeyler yapacaksanız iyice düşünün, sorun soruşturun ve gerekirse yardım alın.

Neyse, Dremel ile ince işler bana göre değil. O nedenle metal çerçeveden vazgeçtim. Ama birkaç gün sonra kaşıntı bastı J

Sonra çerçeveyi arkadan yaklaşımla mikrocerrahi (!) yöntemleri ile nasıl monte ederim diye düşünmeye başladım. Tek çare ikiye ayırmaktı. En az hasarla nereden ayırabilirdim? En ince yerlerinden. Öyle de yaptım ve çerçeveyi arkadan içeriye yerleştirip yapıştırdım. Bakın:

 

 

Okun gösterdiği yer ve hemen altına denk gelen (ama ne iyi ki alttaki siyah plastik tarafından örtülen) yer, benim çerçeveyi keserek ikiye ayırdığım yerler. Elimde fake cıvata başları vardı. Yapıştırmalı. Tam yerine uydu J Simetri sağlamak için bir tane de sola yapıştırdım.

 

Tabii kaşıntı kaşımayla ancak kısa bir süre geçiyor. Sonra tekrar başlıyor. Sebebi tedavi etmezseniz çözüm yok J

Bende de kaşıntı tekrarladı birkaç ay sonra. Bu sefer Indiglo tipi reverse glow panel folyosu çekti canım. Bunları acayip fahiş fiyatlara da 19 USD gibi makul fiyatlara da bulabiliyorsunuz. Saf km/h göstergeliler zor bulunuyor. Benim aldığımda hem mph hem de kph gösterge var. Şöyle bir şey:

 

 

Bunu monte etmek için gösterge paneli tama yakın dağıtılıyor. Nette bununla ilgili kaynaklar var. Kırmızı daireye aldığım yerlerde folyonun olmaması gerekiyordu. Satıcıya sorup oralara delikler açtım ancak yeni halinin fotoğrafları henüz yok.

Burada en önemli nokta, ibreler. Bazı modeller sert bir maddeden yapılmış oluyor. Genelde Ebay’de satılırken “öyle ucuz folyo değil, gerçek plaka” gibilerinden de övülüyorlar. Ancak uygulama açısından onlar çok sorunlu. Focus göstergelerinin her birinin altında bir elektrik motoru var. Gösterge tablosunu sökünce farkediyorsunuz. İbreler boşta dönüyorlar. Yay falan yok. Ayrıca yeri gelmişken hatırlatayım. Asla gösterge tablosunu yüz üstü bırakmayın, içinden silikon yağı akabilir!

Eğer ibreleri sökerseniz geri takmak çok zor. Sıcaklık göstergesi kolay. Motoru bir süre çalıştırıp tam orta konumda takarsınız ibreyi. Benzin göstergesi de kolay. Örneğin depo tam yarıdayken sökerseniz taktığınızda da yeterli doğruluğu yakalarsınız. Devir göstergesi de kabul edilebilir bir doğrulukla düzeltilebilir. Şöyle ki, LCD ekranı test moduna aldığınızda dijital devir sayacınız oluyor. Motoru çalıştırıp örneğin 2000 devirde sabitleyip o sırada ibreyi yerine takarsınız. Ama sürat göstergesinin ibresi çok zor. Bir yardımcı ve uzuuun boş bir yol gerekiyor. LCD ekran test modundayken sabit süratle gideceksiniz. O sırada yardımcı da ibreyi uygun pozisyonda yerine takacak.

İşte bu durumda ucuz folyo tipli paneller daha uygun. Onları monte ederken ibreleri sökmüyorsunuz. Yeterince elastik oldukları için ibrelerin üzerinden kaydırıp takıyor sonra da bir iki yerinden ince çift taraflı yapışkan ile sabitliyorsunuz. Ben toplam üç yerden ve 3 * 5 mm’lik bantlarla yaptım o işi. Fazlası gereksiz. Çıkarmak gerekirse sorun oluyor. Ben, o işaretli üç deliği açabilmek için tekrar söktüm ve toplam üç minik banta rağmen sıkıntı çektim.

Montaj sonrasında elektrik bağlantısı yapılıyor. Bu paneller yaklaşık 100V ve birkaç kHz elektrik istiyorlar. O nedenle yanında bir de inverter geliyor. İnverteri, direksiyonun sol altındaki sigorta kutusundaki 47 numaralı sigortaya ve şase olarak da sigorta kutusunu tutan bir cıvataya bağlıyorsunuz. Yani farları açınca elektrik geliyor. Bazı modellerde bir de ON/OFF butonu var. Onu da uygun bir yere çift taraflı bant ile yapıştırıyorsunuz.

 

 

Bu gündüz hali. Gece de şöyle oldu:

 

Gördünüz değil mi rezilliği. LCD ekranın aydınlatması yeşil!!! Berbat bir görüntü oluştu. Tabii internet tarandı ve çözüm bulundu. Panel tekrar dağıtıldı. LCD’nin siyah çerçevesi dikkatle söküldü ve arkasına yapışık folyo çıkarıldı. Bu folyo hem ışığı dağıtıyor hem de yeşil renk veriyor. İnce zımpara ile yeşil tabaka çıkarıldı. Sonra bir kat mavi izolabant yağıştırıldı ve yerine takıldı. Ancak mavi izolabant ışığı hemen hiç geçirmiyordu. Daha ince ve açık mavi bir bant bulundu. Olmadı. Resmen gri oldu bu sefer. Sonra mavi LED bulundu. İşte:

 

 

Arkadan LCD’nin aydınlatma ampulü çıkarıldı ve yerine bu LED lehimlendi. Polariteye dikkat! LED’lerde bağlama yönü önemli.

İşte sonuç:

 

 

Sonunda içime sindi J

 

 

GERİ                                     ANA SAYFA