Vites kolu kısaltılması (Short shifter modification)

İnternette birçok forumda ve sitede “short shifter” konusu konuşulur. Ebay’de bolca kısa vites kolu satılır. Ancak bu satılan vites kollarıjnın kolaylıkla kırıldığı ve risk yaratabildikleri de sık sık gündeme gelir. Peki kısa vites kolu (ve dolayısıyla kısa vites yolları) için özel bir kol satın almak zorunda mıyız? Bu sorunun yanıtı “hayır”. Tabii bir şartla. Orijinal vites topuzunu gözden çıkaracaksınız.

Short shifter is a common topic in internet forums and there are many types of them sold in Ebay. It is being said that these third party short shifters are at high risk of coming apart on the road thus creating a safety risiko. Do we need to buy a special shifter to be able to have a short shifter? Of course no, provided you are ready to sacrifice your stock shifter knob.

Yapılacak iş aslında basit. Hoşunuza giden bir vites topuzu satın alacaksınız. Satın alırken, geri vites kilit halkası olmayan modellere uyumlu olanlardan seçin.

In fact it is very easy. First you have to buy a new shifter knob. Please be aware that you should select a model which is compatible with your type of shifter (i.e. without reverse lock ring).

Eski vites topuzunu saat yönünün aksi istikamette çevirerek çıkarın. Vites körüğünü, çerçevesi ile hafifçe zorlayarak çıkarın ve vites kolunun üzerinden sıyırıp kenara koyun. Vites kolunu tabana tespit eden bir fiber çerçeve var. Bu çerçeve üç adet vida ile tutturulmuş durumda. O vidaları sökün. Vites kolu iki adet kablo bağlantısına sahip. Bunları standart bir tornavida ile hafifçe kanırtıp ayırın. Vites kolunu dışarıya alırken sol yanındaki fiber parçanın konumuna dikkat edin. Vites kolunu çıkardıktal sonra bir mengene ile tespit edip bir metal testeresi ile ucundaki yaklaşık 2 cm’lik dişli bölümü kesin. Söktüğünüz vites kolunu aynen yerine takıp vidalayın ve kablo bağlantılarını yapın. Körüğü yerine oturtun. Yeni aldığınız vites topuzunu takıp vidalarını sıkıp sabitleyin. Kısa vites kolunuzu güle güle kullanın.

First you must remove the old shifter knob by turning it counter clockwise until it is loose. Then you must remove the shifter sleeve with its frame. Now you will see two cables attached to the shifter. Using a standart screwdriver you must remove these two shifter cables from the sfihter shaft. There are tree screws holding the shifter frame on place. Remove them and then remove the shifter. Take care to note the positions of the extra parts around the shifter. Using a metal saw cut the upper 2 cm (with the screw teeth) of the shifter. Then mount the shifter in place. Mount the sleeve with the frame. Mount the new shifter knob. That’s all. Enjoy it.

  

 

ANA SAYFA / HOME PAGE