ÖNEMLİ NOT: Olabilecek herhangi bir aksaklıktan dolayı sorumluluk kabul etmemin mümkün olamayacağını, yapacağınız her modifikasyonda sorumluluğun tamamen size ait olacağını özellikle hatırlatmak istiyorum.

 

 

The modifications depicted on these pages are solely my own applications and if you want to try them, you do it at your own risk. I cannot be held responsible for any damage or mishap.

 

 

6006 ve saatin mavileştirilmesi çalışması nihayet gerçekleştirilebildi. 3.2 mm SMD LED’ler Almanya’dan siparişle getirtildi. Saatte iki yeşil bir kırmızı LED var. 6006’da ise 27 yeşil bir kırmızı LED, bir IR LED bir de IR fotodiyot var. Ayrıca iki de yeşil yan montajlı LED var.

 

Now is time for the blue LED modification of the 6006 headunit and the digital clock. In the clock there are two green and one red SMD LED’s. In the 6006 panel there are 27 green, one red, one IR LED’s. One photodiode and two green side mounted SMD LED’s.

 

Önce saat… The clock first…

 

 

 

Ön konsolun sökülmesi için önce radyoyu uygun metal klipslerle çıkaracaksınız. Sonra radyonun çerçevesinin arkasındaki 4 vidayı sökecek ve paneli öne doğru hafifçe çekeceksiniz. Dörtlü flaşörün ve saatin bağlantılarını klipslerine basarak ayıracaksınız. Ben hazır sökmüşken çakmağın yeşil ışık veren ampulünü de söktüm. Sonra arkaya eğilip bir tornavida ile saatin iki vidasını söküp saati ayıracaksınız. Sonra sağdaki resimde ikisi görülen klipsleri dikkatlice açıp öndeki siyah kapağı arkadaki beyazdan ayıracaksınız. Daha sonra yine kenarlardaki plastik çıkıntıları hafifçe kanırtarak saat plaketini sökeceksiniz.

 

To remove the center front panel you must first remove the radio. Then you must remove the four screws underneath the radio and gently pull the panel back. Remove the connectros of the hazard flasher and the clock by depressing the plastic tabs of the connectors. There are two screws holding the clock in place. Remove them and take the clock module out. By gently releasing the four tabs (two of them are shown on the picture above right) take the clock apart. Then remove the circuit board (be careful and gentle!).

 

 

İşte plaket hazır. Kağıttan koruyucular ve krokodil kıskaçlarla sabitledim. Sol üstte iki yeşil LED, alt ortada bir kırmızı LED görülüyor.LED’lerin çentikleri (katodları) bu pozisyonda aşağıda. LED’leri sökmek için çok ince uçlu 20-30W havya kullanılacak. Havya iyice ısınmış olmalı. Bir cımbız ya da penset ile LED tutulup bir ucundaki lehim ısıtılırken LED hafifçe sağa sola döndürülür gibi yapılacak. Sonra hemen diğer tarafa geçilip lehim ısıtılacak ve LED çıkarılacak. El çabukluğu marifet J Daha sonra polariteye dikkat edilerek yeni LED’ler lehimlenecek. İsteyen kırmızı LED’I yerinde bırakabilir. Ben değiştirdim. Yukarıda sağdaki resimde soldakiler normal SMD LED’ler sağdakiler ise yan montajlı olanlar (6006’da kullanılacak).

 

This is the circuit board. Using crocodile clips and some paper to protect the board it has been stabilized. You can see the LED’s. On the right there are two green LED’s and on the middle bottom there is a red LED: You can change the red LED as well like I did. Optionally you can leave it. Using a soldering iron of 20-30 W and a very fine tip you must unsolder the old LED’s and solder the new LED’s. Take care! In this position, the cathodes of the LED’s point downwards. On the picture above right you can see the normal SMD LED’s on the left and the side mount SMD LED’s on the right (they are for the 6006).

 

 

 

Bu da 6006 paneli. Üst sıradakiler hariç tüm LED’ler sökülmüş durumda. Sağda yakın plandan LED ayaklarını görüyorsunuz. Volüm düğmesinin her iki yanına birer adet yan montajlı LED lehimlenecek (mavi daire). Üst sırada bir kırmızı (immobilizer) LED var (en soldaki). Onun sağında bir IR LED ve en sağda da IR fotodiyot var. Ortadakine ve sağdakine ASLA dokunmayın. Onlar güvenlik çubuğunu okuyorlar. Okumak denmez ya neyse işte... Ellemeyin siz... J Kırmızı daireler normal LED’ler. Sarı olanı aşağıda açıklayacağım.

 

This is the front panel of the 6006 radio. All LED’s except the top row has been removed. The top row consists of (from left to right) red LED for the immobilizer, IR LED and IR photodiode for the security tab. Do not remove the latter two! On each side of the volume control knob side mount LED’s must be soldered (blue circles). Red circles show the ordinary SMD LED’s and the yellow circle will be explained later.

 

Çok çok önemli bir nokta var. Plaketteki tüm LED’lerin katodları sağa bakıyor. Birisi hariç!!! Nasıl bir PCB tasarımı anlamadım ama farketmem 2 saatimi aldı. LCD panelin arkasındaki 6 LED’den en soldakinin yönü diğerlerinden farklı. Amann dikkattt... Ters duran LED’in yeri sarı daire ile işaretli.

 

There is a very important point. All LED’s on the board except one are placed with their cathodes to the right. There are six LED’s under the LCD panel. The leftmost one has reverse polarity. Take care when soldering! It took me two hours to find out this feature! The yellow circle on the above picture depicts the position of the reverse polarity LED.

 

 

İşte üç saatlik çalışmanın sonucu… 1 saati lehimler iki saati sarı ile işaretli LED’in polaritesinin bulunması için!

 

This is the result of three hours work… One hour for de- and resoldering. Two hours for finding out the polarity of the LED in the yellow circle!

 

 

 

GERİ                                     ANA SAYFA

 

BACK                                    HOME PAGE